Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Historie

Obec Jeníkov leží v nadmořské výšce 648 m. První písemná zpráva pochází z roku 1392 v souvislosti s rychmburským panstvím, přestože byla založena již na počátku 14. století. Vznikala jako lesní lánová ves s grunty po obou stranách komunikace. V 15. století patřila k rychtě v Kameničkách. Zhruba ve středu vsi je dodnes patrná původní chalupnická zástavba. Nachází se zde i kaple sv. Václava. Samostatným urbanistickým celkem je skupina domků bývalých bezzemků stojící na tzv. obecním place, nazývaná „Na dolním konci’’. Koncem 19. století měl Jeníkov takřka 550 obyvatel žijících ve 100 domech. Hlavním zdrojem jejich obživy bylo podhorské zemědělství, hrnčířství a tkalcovství.

V současnosti žije v obci trvale 500 obyvatel, kteří jsou vázáni především prací v hlineckých průmyslových závodech a jiných odvětvích.

Přírodní zajímavosti

Severně od obce se nachází nejvyšší vrchol Železných hor Pešava vysoký 697 m n. m. Jihovýchodně pod vsí leží chráněné přírodní území „Louky u Jeníkova” se vzácnou původní flórou a faunou.

Publikace ke stažení také na https://uloz.to/!gQC1lI07V0Vn/jenikov-600-cropped-pdf